reklama

Kde by bol Cyprus bez EÚ?

Všetci dnes riešia Cyprus. Euroskeptici ho napríklad používajú ako dôkaz, že majú pravdu. Že koncept EÚ a eurozóny nefunguje, a že "Brusel" sa správa ako slon v porceláne. Nechajme teraz bokom, čo to vlastne ten "Brusel" je. Skúsme si položiť legitímnu otázku: "Bol by na tom teraz Cyprus lepšie, keby bol mimo EÚ a nemal euro?"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu

Diktát z Bruselu?

Bankový sektor tvoriaci osemnásobok HDP, zlé investície v Grécku, ignorovanie varovaní Európskej komisie. To sú hlavné príčiny, prečo je dnes Afroditin ostrov tam, kde je.

Pozrime sa však do ulíc Nikózie. Protestujúci študenti, politici, anonymná podnikateľka, ruský emigrant - tí všetci vidia príčinu problémov v Bruseli. Oni môžu za všetko! Žilo sa nám tu tak dobre a teraz toto... Nezamieňajú si však náhodou príčinu s následkom? Stretnutie euroskupiny, na ktorom sa ministri financií dohodli na mimoriadnej dani z vkladov, nebolo na začiatku, ale na konci celého problému. "Euroval" má na Cyprus poslať desať miliárd euro. Z mojich - vašich - našich daní. Tak snáď si máme právo klásť podmienky. Keď za mnou príde kamarát (o ktorom viem, že má problémy s alkoholom), požičiam mu? Možno áno, ak sľúbi, že podstúpi odvykaciu kúru. Ak nie, potom tie peniaze môžem rovno spláchnuť do záchoda.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neberte nám peniaze!

Je pravdou, že daň z vkladov je novinka, ale to predsa nie je relevantný argument proti nej. Každá protikrízová pôžička z eurovalu má tvrdé podmienky. Tie mieria na problémové miesta konkrétnej ekonomiky. Má snáď niekto pocit, že na Cypre to nie je bankový sektor? Mimochodom pôvodný nápad zdaniť aj vklady pod sto tisíc neprišiel z "Bruselu", ale z Nikózie. Len sa tým cyperskí vyjednávači doma akosi zabudli pochváliť.

A tak nahnevané davy na uliciach (a ruskí politici) kričali, že im chcú ukradnúť peniaze. Pri tom "spravodlivom" rozčúlení si ale neuvedomili jeden podstatný detail. Zabudli, že už dávno na svojich účtoch nič nemajú. Jeden známy slovenský "podnikateľ" by im povedal "tvoje už neni nič!". Peniaze vkladateľov zožrali zlé investície bánk. Hnev teda treba obrátiť tam. Ak aj vkladatelia nad sto tisíc dostanú len polovicu, či tretinu - nie je to dôvod nadávať na "Brusel". Bez záchrannej pôžičky by totiž nedostali vôbec nič. Hnev na EÚ v tejto situácii pripomína opilca, ktorý napadne záchranárov, ktorí mu prišli na pomoc.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preč z eurozóny!

Samozrejme aj v prípade Cypru počúvame tradičnú pesničku - keby nemali euro, mohli by devalvovať a podporiť tak ekonomiku. Túto detinskú mantru verklíkuje kdekto bez toho, aby sa nad ňou zamyslel.

V prvom rade niečo ako samostatná menová politika malej krajiny neexistuje. Sami sme sa o tom mohli presvedčiť v minulosti. Vývoj koruny bol aj bez oficiálnej regulácie dlhodobo naviazaný na meny tých štátov, s ktorými sme mali intenzívnu obchodnú výmenu. Za každé neočakávané vybočenie sme draho zaplatili.

Po druhé mantra, že devalvácia zlacní export a podporí tak ekonomický rast, je hlúposť. Podobne ako tvrdenie, že šňupanie kokaínu podporí výkonnosť. Obidve tieto veci totiž majú svoju temnú stránku, o ktorej nemožno taktne mlčať. V prípade devalvácie to je okrem iného zdraženie dovozu (cena zahraničných tovarov vyjadrená v domácej mene stúpa s poklesom jej hodnoty). Ak má krajina vlastné zdroje nerastných surovín a vlastných výrobcov, ktorí nie sú odkázaní na dovoz polotovarov, je to v poriadku. Cyprus je však úplne opačný príklad. Ich ekonomika okrem turizmu nič zaujímavé neponúka, sektor finančných a biznis služieb je dnes v troskách. Krajina je závislá od importu prakticky všetkého, čo ľudia potrebujú pre život. Dokonca aj pitnej vody. Dovoz tovarov prevyšuje vývoz približne štvornásobne. Devalvácia by teda nemala veľmi čo zlacniť. Naopak pokles hodnoty novej meny by spôsobil značnú infláciu. Ak je krajina závislá na zahraničných tovaroch, dopyt po nich je cenovo neelastický. Základné potreby krajina dovážať musí, nech stoja čokoľvek!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zavedením vlastnej meny by Cyprus navyše stratil poslednú hospodársku kotvu, ktorú ešte má. Strata dôvery by viedla k totálnemu rozvratu dlhovej služby, finančného sektora a k nárastu šedej a čiernej ekonomiky. To je scenár, ktorý určite nikto nechce...

Takže?

Vráťme sa k úvodnej otázke: "Bol by na tom teraz Cyprus lepšie, keby bol mimo EÚ a nemal euro?". Odpoveď je jednoznačná - NIE. Súčasné problémy nespôsobila ani EÚ, ani spoločná mena. Naopak. S pomocou EÚ má Nikózia šancu sa z toho dostať rýchlejšie a menej bolestivo. Aj keď treba jasne povedať, že dobre na Cypre už bolo.

Peter Zsapka

Peter Zsapka

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Eurohujer Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu