Peniaze, sex a EÚ

Autor: Peter Zsapka | 7.2.2013 o 17:12 | (upravené 7.2.2013 o 21:44) Karma článku: 5,67 | Prečítané:  1161x

Ak chcete niekoho zaujať, musíte hovoriť buď o peniazoch alebo o sexe. V debatách o rozpočte EÚ nájdete obe tieto zaujímavé témy.

V prvom rade, samozrejme, ide o peniaze. Určite o nemalé peniaze, poviete si. Niektorí politici a médiá naozaj vytvárajú dojem, že Únia míňa nepredstaviteľné sumy. Cameron a spol. sa predháňajú v tom, kto navrhne väčšie úspory - teda kto viac utiahne kohútiky tým zlým, zlým eurobyrokratom. Šetriť je fajn, pokiaľ cieľom týchto návrhov nie je len politická manipulácia a odvádzanie pozornosti. EÚ je totiž skvelý fackovací panák - nevie sa brániť. Úradník nie je politik. Žije vo svete tabuliek, faktov a nechápe, že ľudí viac zaujímajú emóciami nabité hlúposti, ako suchá pravda. Je to zásadná chyba. Preto sa ju pokúsim aspoň trocha napraviť reakciou na tri najčastejšie mýty o rozpočte Únie.

Mýtus č.1: Rozpočet EÚ je obrovský

Nie je to pravda. V roku 2011 bol objem rozpočtu 140 mld eur. Kumulovaný objem rozpočtov členských štátov EÚ bol v tom istom roku 6 300 mld eur. Rozpočet EÚ je v absolútnych číslach menší ako rozpočet Rakúska alebo Belgicka. V pomere k HDP Únie predstavuje jej rozpočet asi 1%, zatiaľ čo národné rozpočty asi 44%. Navyše rozpočet EÚ nemôže vytvárať deficit - je vždy vyrovnaný.

Dobrým ukazovateľom je Deň daňovej slobody (symbolický dátum, do ktorého akože pracujeme len na štát). Na Slovensku sme „na seba" v minulom roku pracovali od 1. júna. V prípade EÚ je to spravidla už 5. január! Teda priemerný Európan pracuje na EÚ len 4 dni do roka a nie 5 mesiacov, ako pracuje na svoj štát priemerný Slovák.

Mýtus č.2: Rozpočet EÚ rastie, zatiaľčo národné vlády prijímajú rozpočtové škrty

Nie je to pravda. Medzi rokmi 2000 až 2010 narástli národné rozpočty členských štátov o 62%, zatiaľčo rozpočet EÚ o 37%. V roku 2012 zvyšuje svoje výdaje 24 z 27 členských štátov EÚ.

Mýtus č. 3: Väčšinu rozpočtu míňajú eurobyrokrati na seba

Nie je to pravda. Administratíva tvorí menej ako 6% výdavkov rozpočtu EÚ. Viac ako 94% sa teda vracia späť do členských štátov na diaľnice, inú infraštruktúru, vedecké centrá, podporu farmárov, študentskú mobilitu a podobne... Tieto výdavky sú teraz ohrozené. Ak tomu tlieskajú bohatí Briti, dá sa to pochopiť. Ak tomu tlieskajú aj Slováci, ktorí si prípadné škrty odnesú najviac - je v tom značná dávka masochizmu...

No ale poďme k príjemnejšej téme. Áno, aj sex je súčasťou debát o euro-rozpočte.  Pred pár mesiacmi prebehla médiami správa, že EÚ finančne podporila točenie porna - konkrétne českého pornoherca Roberta Rosenberga. Bola to samozrejme to úplná hlúposť. Rovnako ako správy o tom, že EÚ podporila tréningové centrum pre psov, alebo koncert Eltona Johna.

Takéto výmysly nie sú len neškodnou zábavkou -  sú nebezpečné. Vzbudzujú zbytočné vášne a ohrozujú tak unikátny projekt povojnovej európskej spolupráce. Pre tých, ktorých zaujímajú len finančné hodnoty, je to projekt, na ktorom naša malá rázovitá krajinka stále brutálne dobre zarába (a vôbec nemyslím len na eurofondy).

Mýty navyše vytláčajú debatu o reálnych problémoch, ktorým EÚ čelí. Takáto racionálna diskusia si totiž vyžaduje vedomosti, prehľad a záujem. No ale načo sa snažiť, keď sa môžeme tak krásne a jednoducho odreagovať pri europorne?

 

Viac info o rozpočte EÚ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?